Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPV2144-2UA-OB
MPN:
LPV2144-2UA-OB
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Ideal for front/back service doors
  • Protects entryways from elements
  • Sleek, architectural appearance
  • Obsidian black LoPro air curtain
  • 115V, 1-Phase electrical system
  • Unheated model with low profile
Weight122 LBS
Height8 (H)
Width144 (W)
Depth9 (D)
Length146"
Width (side - side)144" - 155"
Hertz60
Voltage115v
Dimensions80 16 31
Weight122 LBS
Height8 (H)
Width144 (W)
Depth9 (D)
Length146"
Width (side - side)144" - 155"
Hertz60
Voltage115v
Dimensions80 16 31
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate