Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
QP10108-3UA-AL
MPN:
QP10108-3UA-AL
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems QP10108-3UA-AL delivers a 108" air curtain in an anodized aluminum cabinet with three 1/2 HP motors and ETL sanitation listing. Engineers design this unheated, 1-Ph unit for reliable door protection and reduced energy loss.
  • 115 volts 1-Ph compatibility for easy installation
  • Unheated design for energy-efficient control
  • 108"–119" doorway coverage for air separation
  • Three 1/2 HP motors for airflow performance
  • Anodized aluminum cabinet for corrosion resistance
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions112 25 16
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions112 25 16
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Bissell 2038338 Dirt Cup Assembly fits All BG100 Series
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CF-SS-367M 84" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Cabinet Base Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SB-18 18" D Chrome Plated Single Mount Special Value Wire Shelving Wall Bracket