Shop all True Merchandisers
SKU:
TOAM-72GS-HC~NSL01
MPN:
TOAM-72GS-HC~NSL01
picture
picture
zoom
Usually ships in 6-7 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Optimize open-display refrigeration with the True TOAM-72GS-HC~NSL01 merchandiser. It features a 72" width, R-290 refrigeration, and a black exterior for visibility.
  • NEMA 6-20P plug, 208/230 volts
  • Black exterior, white interior
  • Made in USA with UL and CUL certification
  • 72" width for product display
  • Four-tier display with 8 shelves
  • Self-contained R-290 refrigeration
Weight765 LBS
Height78.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.13 (D)
Display4-Tier Of Shelves
Exterior FinishBlack
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Voltage208/230v
Manufacturertrue
Amps14.9 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves8 Shelves
StyleVertical
Weight765 LBS
Height78.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.13 (D)
Display4-Tier Of Shelves
Exterior FinishBlack
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Voltage208/230v
Manufacturertrue
Amps14.9 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves8 Shelves
StyleVertical
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
Related products
Quantum WR63-2142SG 42" W x 21" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
CTC M950W Microfiber White Square Disposable Cloths
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-249 108" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco AUR-108 108" W Stainless Steel Table Mounted Utensil Rack
Advance Tabco 93-3-54-24L 83" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Omcan USA 48092 74" Black Epoxy Finish Stationary Post
Thunder Group CMDC024 24" L Chrome Plated Finish Shelf Divider
Omcan USA 45299 26" L Wood Pizza Peel