Quantum WRS5-86-1472SS 72" W x 14" D x 86" H Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WRS5-86-1472SS
MPN:
WRS5-86-1472SS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stationary design for stability
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable 304 stainless steel
  • Includes five solid shelves
  • Supports up to 700 pounds per shelf
Weight150 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Weight150 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14" Deep
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit