Quantum WR54-2136S 36" W x 21" D 304 Stainless Steel Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2136S
MPN:
WR54-2136S
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize your storage efficiency with the Quantum WR54-2136S wire shelving starter kit.
  • Vented design promotes airflow and hygiene
  • NSF certified for food safety standards
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 lbs. of weight
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight56 LBS
Height54 (H)
Width21 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR63-1830GY 30" W x 18" D x 63" H Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR86-1242BK-5 42" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FLG-308 96" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco LED-H-4 48" W Aluminum Finish 3500k Warm White Light LED Lighting
Duke 314-24144 24" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Garland HEEGM24CL 24" Gas Broiler - 58,000 BTU
Beverage Air 2031469 Plastic Visislide Shelving Kit
Advance Tabco TA-96B Stainless Steel Tube Can Opener Surface Mount Provision
Norlake 11X24X8-7 COMBO1 132" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Two Compartment Walk-In Box Only
Norlake 6X36X7-7 COMBO 72" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Two Compartment Walk-In Box Only
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf