Turbo Air PCL-28-12 26.25" W Clear Lid for PST-28-12-N
Shop all Turbo Air Condiment Holder Parts
SKU:
PCL-28-12
MPN:
PCL-28-12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Turbo Air PCL-28-12 clear lid fits PST-28-12-N and measures 26.25" wide, offering a durable cover for condiment and food displays. Its 7-pound, NSF- and CSA-certified design meets sanitation and safety standards.
  • ENERGY STAR listed for efficiency
  • NSF, ETL Sanitation, and CETLus certified
  • Meets Turbo Air OEM replacement specs
  • Clear 26.25" W lid for PST-28-12 compatibility
  • 7 pounds for easy handling
  • Durable polymer reduces maintenance
Weight7 LBS
Height7.37 (H)
Width26.25 (W)
Depth19.87 (D)
Filter TypeLids
ManufacturerTurbo Air
Weight7 LBS
Height7.37 (H)
Width26.25 (W)
Depth19.87 (D)
Filter TypeLids
ManufacturerTurbo Air
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Condiment Holder Parts
  • Condiment Holder Parts
Related products
picture
Quantum 3648GY 48" W x 36" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Univex 1405 8 Oz. Anodized Aluminum Body Manual PattyPress Burger Mold
Pro IconFree shipping
Yanco BA-308 8" W Melamine Rectangular Bamboo Style Plate
Yanco ME-112 12" L x 12" W Speckled Red Melamine Square Mexico Plate