Shop all Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
PST-60-08S-N-FCL
MPN:
PST-60-08S-N-FCL
Commercial design services
  • LED interior lighting
  • Self-cleaning condenser
  • Includes (8) 1/6 size pans for prep
  • Efficient rear-mounted compressor
  • Digital temperature control
  • Durable stainless steel finish
Weight303 LBS
Height33 (H)
Width60.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel & Galvanized Steel
No. of Doors2
Pan Capacity (Top)8
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)60" - 62" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps8.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight303 LBS
Height33 (H)
Width60.25 (W)
Depth30 (D)
Access TypeDoors
No. of Doors2
Pan Capacity (Top)8
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps8.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
  • ETLus certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Turbo Air
Related products
picture
Advance Tabco FS-1-1620 21" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SU-55 Removable Dividers to Separate Beer
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-242 24" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table