Shop all Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
SKU:
PST-60-12M-N(-LW)
MPN:
PST-60-12M-N(-LW)
Commercial design services
  • Self-cleaning condenser
  • LED interior lighting
  • Energy-efficient R290 refrigerant
  • Durable stainless steel
  • Digital temperature control
  • Rear-mounted compressor
Weight322 LBS
Height39.62 (H)
Width60.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
Compressor StyleSide / Rear Breathing
Exterior FinishStainless Steel & Galvanized Steel
No. of Doors2
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Sections2
Width (side - side)60" - 63" Wide
ManufacturerTurbo Air
Amps8.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight322 LBS
Height39.62 (H)
Width60.25 (W)
Depth34 (D)
Access TypeDoors
No. of Doors2
Pan Capacity (Top)12
Refrigerant TypeR-290
Sections2
ManufacturerTurbo Air
Amps8.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
  • ETLus certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Turbo Air
  • Turbo Air Sandwich & Salad Prep Refrigerator
  • Turbo Air
Related products
Quantum WR63-1424C-5 24" W x 14" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum PT-PR-S 5" x 1.25" Rigid Polyurethane Caster
Pro IconFree shipping
Yanco NS-106T 6.5" Dia. Tan Melamine Round Nessico Plate