Turbo Air TAHP-36-6-LP Countertop Liquid Propane Radiance Hotplate - 192,000 BTU
Shop all Turbo Air Countertop Gas Range
SKU:
TAHP-36-6-LP
MPN:
TAHP-36-6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
The Turbo Air TAHP-36-6-LP is a 36" countertop hotplate with six high-performance LP burners totaling 192,000 BTU—ideal for high-volume commercial kitchens.
  • Durable stainless steel body
  • Rear gas connection (LP)
  • Compact 36" countertop unit
  • Six burners, 192,000 total BTU
  • Heavy-duty cast iron grates
  • Individual manual controls
Weight233 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty6
LegsWith Legs
Top and Front FinishStainless Steel
Width (side - side)36 - 47"
ManufacturerTurbo Air
Power TypeLiquid Propane
Total BTU192,000 BTU
StyleStandard
Weight233 LBS
Height10 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Burner Qty6
LegsWith Legs
Width (side - side)36 - 47"
ManufacturerTurbo Air
Power TypeLiquid Propane
Total BTU192,000 BTU
StyleStandard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"