Shop all Turbo Air Open Air Merchandisers and Coolers
SKU:
TOM-72L-UFD-S-2SI-N
MPN:
TOM-72L-UFD-S-2SI-N
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Digital thermostat with defrost control
  • LED lighting for product visibility
  • R290 refrigerant for lower energy use
  • Self-contained refrigeration with self-cleaning condenser
Weight835 LBS
Height44.25 (H)
Width71.88 (W)
Depth33.75 (D)
Refrigerant TypeR-290
Shelf Quantity2
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerTurbo Air
Amps13
Phase1-Ph
Hertz60
Weight835 LBS
Height44.25 (H)
Width71.88 (W)
Depth33.75 (D)
Refrigerant TypeR-290
Shelf Quantity2
Width (side - side)61" - 72"
ManufacturerTurbo Air
Amps13
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ENERGY STAR® certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Open Air Merchandisers and Coolers
  • Commercial Refrigeration
Related products
Quantum 2460SM 60" W x 24" D White Polyethylene Shelf Inlay Mat