American Range ARSTG-36-NG 36" W Natural Gas Countertop Modulating Thermostat with Standing Pilot Griddle - 90,000 BTU
Shop all American Range Commercial Griddles
SKU:
ARSTG-36-NG
MPN:
ARSTG-36
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
The American Range ARSTG-36-NG 36" griddle delivers 90,000 BTU with three U-shaped burners, a polished steel plate, and a stainless steel exterior for high-efficiency commercial cooking.
  • Stainless steel grease trough
  • Modulating thermostat controls
  • 3” splash guard for protection
  • 1” thick polished steel plate
  • 21” deep cooking surface
  • 90,000 BTU triple U-shaped burners
Weight300 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU90,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerAmerican Range
Weight300 LBS
Height10.5 (H)
Width36 (W)
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
Total BTU90,000 BTU
Related products
picture
Quantum 3636GY 36" W x 36" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf