Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME39P-LP
MPN:
DOME39P
Commercial design services
Univex DOME39P-LP artisan stone hearth pizza oven delivers 92,500 BTU with a pentagonal chamber for five 12" pizzas. It includes a thermometer, insulated firebrick, internal exhaust, iron stand, and CSA/NSF listings.
  • Includes thermometer, exhaust, iron door
  • Handmade firebrick for even retention
  • 115v, 16 Amps for lighting and controls
  • 92,500 BTU output for rapid searing
  • Liquid propane for consistent heat
  • Pentagonal chamber fits five 12" pizzas
Weight2645.5 LBS
Height72.8 (H)
Width59 (W)
Depth59 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter30" - 39"
Weight2645.5 LBS
Height72.8 (H)
Width59 (W)
Depth59 (D)
Fuel TypeGas-Fired
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"