Univex DOME39S-LP Five 12" Pizza Capacity Liquid Propane Artisan Stone Hearth Square Pizza Oven - 92,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME39S-LP
MPN:
DOME39S
Commercial design services
Transform your pizza service with the Univex DOME39S-LP, a liquid propane artisan stone hearth oven designed for high-volume production. It can hold five 12" pizzas and delivers a powerful output of 92,500 BTU for consistent quality.
  • Durable stone hearth for even baking
  • NSF certified for safety standards
  • Compact design fits in tight spaces
  • High-capacity for five 12" pizzas
  • Liquid Propane fuel for efficiency
  • 92,500 BTU for rapid heating
Weight2645.5 LBS
Height72.8 (H)
Width57 (W)
Depth55.11 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter30" - 39"
Height72.8 (H)
Width57 (W)
Depth55.11 (D)
Fuel TypeGas-Fired
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"