Univex DOME39S-NG Five 12" Pizza Capacity Natural Gas Artisan Stone Hearth Square Pizza Oven - 92,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME39S-NG
MPN:
DOME39S
Commercial design services
Univex DOME39S-NG artisan stone hearth pizza oven bakes five 12" pizzas in a 39-3/8" chamber with 92,500 BTU for quick, even cooking.
  • Includes thermometer, exhaust, stand & door
  • Insulated firebrick for even baking
  • 115v, 16 Amps, 1-Ph compatibility
  • Natural gas artisan stone hearth delivers consistent heat
  • 92,500 BTU for rapid recovery
  • Holds five 12" pizzas for high output
Weight2645.5 LBS
Height72.8 (H)
Width57 (W)
Depth55.11 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter30" - 39"
Height72.8 (H)
Width57 (W)
Depth55.11 (D)
Fuel TypeGas-Fired
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"