Univex DOME59FT-LP Round 55" Diameter Internal Cooking Chamber Rotating Cooking Deck Liquid Propane Rotating Dome Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59FT-LP
MPN:
DOME59RT
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
When volume drives service, the Univex dome59ft-lp features a 55" rotating cooking chamber and a 14-pizza capacity for high-demand kitchens.
  • Insulated firebrick for heat retention
  • Holds fourteen 12" pizzas
  • Includes electronic controls, thermometer, remote control
  • Rotating 55" cooking chamber
  • Liquid Propane 97,500 BTU heat
  • Operates on 208v 3-Ph, 19 Amps
Weight5300 LBS
Height73 (H)
Width77 (W)
Depth77 (D)
Fuel TypeGas
Hearth Width / Diameter50" - 59"
LocationIndoor
ShapeRound
Total BTU97,500 BTU
ManufacturerUnivex
Amps19 Amps
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight5300 LBS
Height73 (H)
Width77 (W)
Depth77 (D)
Fuel TypeGas
LocationIndoor
ShapeRound
Total BTU97,500 BTU
ManufacturerUnivex
Amps19 Amps
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"