Univex DOME59FT-NG Round 55" Diameter Internal Cooking Chamber Rotating Cooking Deck Natural Gas Rotating Dome Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59FT-NG
MPN:
DOME59RT
Commercial design services
Transform your pizza service with the Univex DOME59FT-NG, featuring a 55" diameter cooking chamber and a powerful 97,500 BTU output. This natural gas rotating dome oven ensures consistent results, perfect for high-demand environments.
  • NSF certified for safety and quality
  • 97,500 BTU for powerful performance
  • Robust construction for long-lasting use
  • High-efficiency natural gas operation
  • 55" diameter internal cooking chamber
  • Rotating cooking deck for even baking
Weight5300 LBS
Height73 (H)
Width77 (W)
Depth77 (D)
Fuel TypeGas
Hearth Width / Diameter50" - 59"
LocationIndoor
ManufacturerUnivex
Amps19 Amps
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight5300 LBS
Height73 (H)
Width77 (W)
Depth77 (D)
Fuel TypeGas
LocationIndoor
ManufacturerUnivex
Amps19 Amps
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"