Univex DOME59GV-LP Thirteen 12" Pizza Capacity Liquid Propane Artisan Stone Hearth Domed Round Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59GV-LP
MPN:
DOME59GV
Commercial design services
  • Durable stone hearth for even heat
  • NSF certified for safety
  • Compact design fits in various kitchens
  • High-capacity for thirteen 12" pizzas
  • Liquid Propane fuel for versatility
  • Efficient 97,500 BTU output for quick cooking
Weight5952.5 LBS
Height79 (H)
Width78.75 (W)
Depth76.88 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter50" - 59"
Interior Deck ConstructionStone
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight5952.5 LBS
Height79 (H)
Width78.75 (W)
Depth76.88 (D)
Fuel TypeGas-Fired
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Pizza Oven
  • Pizza Deck Oven
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Pizza Oven
  • Pizza Deck Oven
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"