Univex DOME59S-LP Thirteen 12" Pizza Capacity Liquid Propane Artisan Stone Hearth Square Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59S-LP
MPN:
DOME59S
Commercial design services
Univex dome59s-lp artisan stone hearth oven cooks thirteen 12" pizzas in a 59-1/8" chamber, delivering 97,500 BTU for fast baking. The insulated unit includes a thermometer, exhaust, iron stand, handmade firebrick, and CSA and NSF listings.
  • 115v, 16 Amps electrical requirement
  • Liquid propane operation for on-demand power
  • cCSAus and NSF certified for commercial use
  • 97,500 BTU output for rapid stone cooking
  • Insulated artisan stone hearth for even heat
  • Holds thirteen 12" pizzas per cycle
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width76.7 (W)
Depth74.8 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter50" - 59"
Interior Deck ConstructionStone
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width76.7 (W)
Depth74.8 (D)
Fuel TypeGas-Fired
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Pizza Oven
  • Pizza Deck Oven
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Pizza Oven
  • Pizza Deck Oven
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"