Univex DOME59S-NG Thirteen 12" Pizza Capacity Natural Gas Artisan Stone Hearth Square Pizza Oven - 97,500 BTU
Shop all Univex Commercial Pizza Deck Ovens
SKU:
DOME59S-NG
MPN:
DOME59S
Commercial design services
  • CSA certified for safety
  • Durable stone hearth for crust quality
  • Compact design fits various kitchens
  • High-capacity for thirteen 12" pizzas
  • 97,500 BTU output for quick baking
  • Natural gas for efficient heating
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width76.7 (W)
Depth74.8 (D)
Base StyleStationary (Stand Base)
Fuel TypeGas-Fired
Hearth Width / Diameter50" - 59"
Interior Deck ConstructionStone
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Weight5952.5 LBS
Height72.8 (H)
Width76.7 (W)
Depth74.8 (D)
Fuel TypeGas-Fired
ManufacturerUnivex
Amps16 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"