Venancio USA PGM24G-CT-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Prime Griddle - 60,000 BTU
Shop all Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
SKU:
PGM24G-CT-NG
MPN:
PGM24G-CT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Venancio USA PGM24G-CT-NG 24" stainless steel griddle delivers 60,000 BTU and a 3/4" polished steel plate for high-heat searing. Operators control two valves and access pilots and a grease tray for quick cleaning and reliable service.
  • Adjustable 4" chromed legs for leveling
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • cULus, UL EPH Classified, CSA compliant
  • 24" W natural gas griddle
  • 60,000 BTU output for high-volume cooking
  • 3/4" polished steel plate for even heat
Weight194 LBS
Height16.84 (H)
Width24 (W)
Depth30.52 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVenancio USA
Weight194 LBS
Height16.84 (H)
Width24 (W)
Depth30.52 (D)
Control TypeManual
ControlsManual
Plate Thickness3/4"
Power TypeNatural Gas
Total BTU60,000 BTU
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Venancio USA
  • Venancio USA Griddles and Flat Top Grills
  • Venancio USA
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"