Venancio USA R36CT-36C-NG 36" W Radiant Manual Controls Natural Gas Radiant Charbroiler - 99,996 BTU
Shop all Venancio USA Broilers
SKU:
R36CT-36C-NG
MPN:
R36CT-36C
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stainless steel front with grease drawers
  • Manual heat controls
  • LP conversion kit included
  • 99,996 BTU cooking power
  • Adjustable cast iron grates
  • 36" countertop footprint
Weight342 LBS
Height15.94 (H)
Width36 (W)
Depth34 (D)
Control TypeManual Controls
Heating SourceRadiant
Power TypeNatural Gas
Total BTU99,996 BTU
ManufacturerVenancio USA
Weight342 LBS
Height15.94 (H)
Width36 (W)
Depth34 (D)
Control TypeManual Controls
Heating SourceRadiant
Power TypeNatural Gas
Total BTU99,996 BTU
ManufacturerVenancio USA
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Venancio USA
  • Venancio USA Broilers
  • Venancio USA
  • Venancio USA Broilers
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"