Venancio USA R482ST-48B-LP 48.03" W 8 Burners Liquid Propane Restaurant Range - 316,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
R482ST-48B-LP
MPN:
R482ST-48B
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Manual control valves with pilot
  • Stainless steel front and sides
  • LP conversion kit and regulator included
  • 48" wide, 8-burner propane range
  • Two ovens with spark ignition
  • 316,000 BTU cooking power
Weight783 LBS
Height60 (H)
Width48.03 (W)
Depth34.25 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners8
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU316,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Weight783 LBS
Height60 (H)
Width48.03 (W)
Depth34.25 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
No of Burners8
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU316,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerVenancio USA
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"