Venancio USA R722ST-72B-LP 72" W 12 Burners Liquid Propane Restaurant Range - 454,000 BTU
Shop all Venancio USA
SKU:
R722ST-72B-LP
MPN:
R722ST-72B
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 6" adjustable legs, 7" front rail for flexibility
  • Stainless steel front/sides for sanitation
  • 72" width, 12 burners, 454,000 BTU total power
  • Two ovens, 3 racks each for high throughput
  • Liquid Propane setup with LP conversion kit
Weight1060 LBS
Height60 (H)
Width72 (W)
Depth34.25 (D)
Base(2) Standard Ovens
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
No of Burners12
Power TypeLiquid Propane
TopBurners
Total BTU454,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo