Victory VSP36HC-10 36" W One-Section One Door UltraSpec Series Sandwich Prep Table
Shop all Victory
SKU:
VSP36HC-10
MPN:
VSP36HC-10
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Full electronic control for precise temperature
  • R-290 rear-mount refrigeration, 1/4 HP compressor
  • 36" wide stainless steel for durability
  • Top opening fits ten 1/6 pans
Weight284 LBS
Height51 (H)
Width36 (W)
Depth32.75 (D)
Access TypeDoors
BTU/HR1094
Cord Length8'
Exterior FinishStainless steel
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
No. of Shelves2
Number of Doors1
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Width (side - side)32"-36" wide
ManufacturerVictory
Amps2.2
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Sections1
Compressor HP1/4
Number of Shelves2 Shelves
StyleCounter Height
Pan Capacity10
Weight284 LBS
Height51 (H)
Width36 (W)
Depth32.75 (D)
Access TypeDoors
BTU/HR1094
Cord Length8'
Exterior FinishStainless steel
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
No. of Shelves2
Number of Doors1
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
ManufacturerVictory
Amps2.2
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Sections1
Compressor HP1/4
Number of Shelves2 Shelves
StyleCounter Height
Pan Capacity10
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"