Vollrath FC-4SH-18208-NA-IN 18" Natural Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 414W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-18208-NA-IN
MPN:
FC-4SH-18208-NA-IN
Commercial design services
Optimize your food service with the Vollrath FC-4SH-18208-NA-IN heat strip. This low-profile unit has an 18" aluminum housing and stainless steel brackets for durability and efficient warming.
  • NSF and CULUS certified
  • Remote control for precise settings
  • Ideal for food holding in kitchens
  • Efficient 208V low-profile heat strip
  • Adjustable set screw for installation
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 18 1.86
Height1.86 (H)
Width18 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage414 Watts
ManufacturerVollrath
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 18 1.86
  • Strip Warmer