Vollrath FC-4SH-24120-CH-SW 24" Chrome Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 120V 553W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-24120-CH-SW
MPN:
FC-4SH-24120-CH-SW
Commercial design services
Enhance food service efficiency with the Vollrath FC-4SH-24120-CH-SW heat strip. This 24" unit has a durable chrome aluminum housing and stainless steel brackets for reliable warming performance.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Adjustable set screw for precise positioning
  • 120V, 553W power for effective heating
  • Efficient low-profile heat strip design
  • Remote toggle control for easy operation
  • Durable aluminum housing for longevity
Height1.86 (H)
Width24 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage553 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 24 1.86
Height1.86 (H)
Width24 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage553 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 24 1.86
  • Strip Warmer