Advance Tabco PRI-19-48-10 48" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 11" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRI-19-48-10
MPN:
PRI-19-48-10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's PRI-19-48-10 ice chest measures 48" W x 20" D x 36" H. Made of stainless steel with foam insulation, it holds 146 pounds of ice in an 11" deep bin and features a 10-circuit cold plate, 7" backsplash, and a 1/2" drain.
  • 7" backsplash with soda chase provision
  • 11" deep bin holding 146 pounds of ice
  • 48" W x 20" D footprint for tight spaces
  • 10-circuit cold plate for rapid chilling
  • Stainless steel construction for durability
Weight155 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth11" Deep
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity146 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight155 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth11" Deep
Ice Capacity146 Lbs.
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco