Vollrath FC-4SH-24208-WH-SW 24" White Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 553 Watts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-24208-WH-SW
MPN:
FC-4SH-24208-WH-SW
Commercial design services
Vollrath's FC-4SH-24208-WH-SW 24" heat lamp has a white aluminum housing, stainless steel brackets, and an adjustable set screw for low-profile installation.
  • Remote toggle control for easy operation
  • Stainless steel brackets with set screw adjust
  • NSF and CULUS certified for safety
  • 24" white aluminum housing for durability
  • Low-profile design saves overhead space
  • 553 watts at 208V for consistent heat
Height1.86 (H)
Width24 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length24"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage553 watts
ManufacturerVollrath
Amps2.7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 24 1.86
Height1.86 (H)
Width24 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length24"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage553 watts
ManufacturerVollrath
Amps2.7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 24 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Quantum WR74-2472WPM-5 72" W x 24" D Green Epoxy Antimicrobial Coating 5 Shelves Stationary Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
Quantum DSS405 Bin Divider for Use with SSB425, SSB445, SSB465 and SSB485
Pro IconFree shipping
Summit SCR215LCSS 17" W Stainless Steel Hinged Compact All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Advance Tabco SKG-304 48" W x 30" D 430 Stainless Steel 16 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Advance Tabco SFG-245 60" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table