Advance Tabco 94-23-60-36RL 139" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
94-23-60-36RL
MPN:
94-23-60-36RL
Commercial design services
Advance Tabco's 94-23-60-36RL regaline sink features a 3-compartment stainless steel workstation with left and right drainboards, 20" compartments, 14" depth, and 11" backsplash.
  • 11" backsplash for splash protection
  • Left and right 36" drainboards for balance
  • NSF certified for compliance
  • 139" overall length for large kitchens
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
  • Three 20" x 14" compartments for heavy use
Weight408 LBS
Height45 (H)
Width139 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length139"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge14 Gauge
Weight408 LBS
Height45 (H)
Width139 (W)
Depth28 (D)
Overall Length139"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge14 Gauge
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink