Vollrath FC-4SH-30208-SI-SW 30" Aluminum Silver Vein Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-30208-SI-SW
MPN:
FC-4SH-30208-SI-SW
Commercial design services
Vollrath FC-4SH-30208-SI-SW 30" aluminum low profile heat strip provides consistent radiant heat for buffets and holding stations. It operates on 208 volts with 250–980 watts and mounts at a 1.86" height for compact installation.
  • Remote toggle control for quick adjustments
  • Low-profile 1.86" height saves space
  • Adjustable steel brackets
  • Aluminum construction for corrosion resistance and easy cleaning
  • 250–980 Watt range for varied holding needs
  • 208V operation for reliable heat output
Height1.86 (H)
Width30 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
Voltage208v
ManufacturerVollrath
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
Dimensions3.75 30 1.86
Height1.86 (H)
Width30 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
StyleSingle
Voltage208v
ManufacturerVollrath
Amps3.3
Phase1-Ph
Hertz60
Dimensions3.75 30 1.86
  • Strip Warmer