Advance Tabco FC-3-2030-20RL 100" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-2030-20RL
MPN:
FC-3-2030-20RL
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-2030-20RL three-compartment sink offers 100" of stainless steel workspace with 20" x 30" x 14" bowls and 16 gauge Type 304 construction.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Left and right drainboards for efficiency
  • Adjustable stainless steel legs with 1" feet
  • 100" overall length for large kitchens
  • Three 20" x 30" x 14" deep compartments
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight318 LBS
Height43 (H)
Width100 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length100"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight318 LBS
Height43 (H)
Width100 (W)
Depth36 (D)
Overall Length100"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 3 Compartment Sink