Vollrath FC-4SH-54208-CO-IN 54" L Copper Vein Powder Coated Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 208V 1237W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-54208-CO-IN
MPN:
FC-4SH-54208-CO-IN
Commercial design services
Enhance your food service with the Vollrath FC-4SH-54208-CO-IN heat strip. This 54" aluminum unit provides efficient warming with 1237 watts, keeping dishes at optimal temperatures for service.
  • Direct wired connection for power
  • Remote control for precise settings
  • NSF and CSA certified for quality
  • Efficient 1237W heating for safety
  • Low profile design saves space
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length54"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage1237 Watts
ManufacturerVollrath
Amps5.9
Voltage208v
Dimensions3.75 54 1.86
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
Length54"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1237 Watts
ManufacturerVollrath
Amps5.9
Voltage208v
Dimensions3.75 54 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Advance Tabco EG-2142 42" W x 21" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Caddy Corporation T-209 33" W x 21" D x 34.75" H 3 Shelves Open Bussing Caddy
Pro IconFree shipping
Yanco NC-1014 12.5" Dia. x 0.6" H White Melamine Nu-Classic Egg Holder
Yanco PS-4 7 Oz. 3.75" Dia. White Porcelain Round Piscataway Bouillon Cup