Vollrath FC-4SH-72120-NA-SW 72" L Aluminum Housing Low Profile Heat Strip - 120V 1659W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-72120-NA-SW
MPN:
FC-4SH-72120-NA-SW
Commercial design services
Maximize food service efficiency with the Vollrath FC-4SH-72120-NA-SW low-profile heat strip. This 72" aluminum unit operates at 1659 watts, ensuring optimal warmth while maintaining a sleek design that fits seamlessly into your setup.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Remote toggle control for easy operation
  • Direct wired connection for reliable use
  • Efficient 1659 Watts heating power
  • Low profile design saves valuable space
  • Durable aluminum housing for longevity
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length72"
MaterialAluminum
StyleSingle
Type of ElementMetal Heating Rod
Wattage1659 Watts
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
Item TypeUnlighted
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
Length72"
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage1659 Watts
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
  • Strip Warmer