Vulcan VCCG48-AS 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 120,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCCG48-AS-NG
MPN:
VCCG48-AS
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Engineered for heavy-duty service, the Vulcan VCCG48-AS stainless steel griddle offers a 48" smooth cooking surface with a 1" plate and four burners for precise control.
  • Stainless steel front and sides for cleaning
  • Electronic ignition with pilot protection
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 120,000 BTU natural gas heat
  • Solid-state control every 12"
  • 48" x 24" 1" steel plate for searing
Weight575 LBS
Height18.8 (H)
Width48 (W)
Depth33.1 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Weight575 LBS
Height18.8 (H)
Width48 (W)
Depth33.1 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan
Related products
Advance Tabco EG-2424 24" W x 24" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving