Vulcan VCCG48-AS 48" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Heavy Duty Griddle - 120,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCCG48-AS-LP
MPN:
VCCG48-AS
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen with the Vulcan VCCG48-AS 48" Stainless Steel Liquid Propane Griddle, offering 120,000 BTU of cooking power. This heavy-duty griddle features a 1" thick steel plate and solid-state controls for precise cooking.
  • Stainless steel for durability
  • Solid state thermostat for control
  • CSA and NSF certified for safety
  • Heavy-duty countertop griddle for efficiency
  • 1" thick steel plate for even heating
  • 120,000 BTU output for high-volume cooking
Weight575 LBS
Height18.8 (H)
Width48 (W)
Depth33.1 (D)
ControlsThermostat / Solid State Controls
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Weight575 LBS
Height18.8 (H)
Width48 (W)
Depth33.1 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerVulcan
Amps2
Phase1-Ph
Hertz50/60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan
Related products
Advance Tabco EG-2424 24" W x 24" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Glastender PRK-TN Primary Regulator Kit
Pro IconFree shipping
Omcan USA 47468 176 Lbs. Electric Stainless Steel Commercial Tabletop Ice Shaver - 110 Volts
Thunder Group CR5077V 8 Oz. Ivory Melamine Wide Rim Salad Bowl
Omcan USA 43330 8" Diameter Uncoated Aluminum Riveted Handle Fry Pan
Vulcan VCCG48-AS 48" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 120,000 BTU
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"