Vulcan VCRG24-T-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 50,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCRG24-T-LP
MPN:
VCRG24-T-QS-PLATINUM
picture
picture
zoom
Usually ships in 1-2 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Vulcan VCRG24-T-LP offers precise griddle performance with a 1" steel plate, two burners, thermostatic controls, and a 4-1/2" grease can.
  • 4-1/2" grease can with drawer for cleanup
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • CSA and NSF certified for safety
  • 50,000 BTU output for rapid heat-up
  • Two burners with thermostatic control
  • 1" polished steel griddle for even searing
Weight243 LBS
Height16 (H)
Width24 (W)
Depth27 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)19" - 24"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU50,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Power TypeLiquid Propane
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Weight243 LBS
Height16 (H)
Width24 (W)
Depth27 (D)
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerVulcan
Power TypeLiquid Propane
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan