Vulcan VCRG24-T-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 50,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCRG24-T-NG
MPN:
VCRG24-T-QS-PLATINUM
Commercial design services
Vulcan VCRG24-T-NG features a 24" stainless steel griddle with a 1" smooth plate and two 50,000 BTU burners for heavy-duty frying and high-volume service.
  • Countertop design for tight spaces
  • Stainless steel front and sides for easy cleaning
  • CSA certified for safety and reliability
  • 50,000 BTU natural gas for fast recovery
  • 1" smooth steel plate for even heat transfer
  • Thermostatic controls with solid-state accuracy
Weight243 LBS
Height16 (H)
Width24 (W)
Depth27 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)19" - 24"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU50,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners2
Weight243 LBS
Height16 (H)
Width24 (W)
Depth27 (D)
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU50,000 BTU
ManufacturerVulcan
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
No of Burners2
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"