Vulcan VCRG36-M-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Griddle - 75,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCRG36-M-LP
MPN:
VCRG36-M-QS-PLATINUM
Commercial design services
Vulcan VCRG36-M-LP 36" stainless steel propane griddle delivers 75,000 BTU from three burners.
  • CSA and NSF certified
  • Stainless steel front and sides
  • Manual controls with three burners
  • 75,000 BTU cooking power
  • 1" smooth steel plate for even heat
  • 36" wide 31"-36" cooking surface
Weight340 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU75,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners3
Weight340 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU75,000 BTU
ManufacturerVulcan
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners3
  • NSF Certified certification
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Related products
Hatco EP6-48 48" W x 18" D Portable 2 Bays Flav-R-Shield EP6 Food Shield