Vulcan VCRG36-M-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Griddle - 75,000 BTU
Shop all Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
SKU:
VCRG36-M-NG
MPN:
VCRG36-M-QS-PLATINUM
Commercial design services
Built for high-volume service, the Vulcan VCRG36-M-NG stainless steel griddle offers a 36" cooking width on a 1" smooth steel plate, producing 75,000 BTU with three burners.
  • 4" adjustable legs for leveling
  • Stainless steel front and sides for cleaning
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 36" countertop griddle with 75,000 BTU
  • Three manual burners with valves every 12"
  • 1" polished steel plate for heat transfer
Weight340 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU75,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerVulcan
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
Weight340 LBS
Height16 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
ControlsManual
Full Size Sheet Pan Capacity||
Plate Thickness1"
Total BTU75,000 BTU
ManufacturerVulcan
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Vulcan
  • Vulcan Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Vulcan
Related products
Quantum WR74-3072S 72" W x 30" D x 74" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum WR54-2130C-5 30" W x 21" D Chrome Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco N-54-24 Stainless Steel 18 Gauge Drainboard
Advance Tabco SU-P-342 31.81" W x 8" D White Thermoplastic Replacement Cutting Board