Vulcan VCRH24-LP 24" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Hotplate - 100,000 BTU
SKU:
VCRH24-LP
MPN:
VCRH24-QS-PLATINUM
Commercial design services
Transform your cooking with the Vulcan VCRH24-LP 24" Stainless Steel Liquid Propane Hotplate, offering 100,000 BTU of power. This sturdy unit has four burners and a durable stainless steel finish for reliable performance.
  • CSA certified for safety and reliability
  • Four burners for versatile cooking
  • Liquid propane for efficient heating
  • High-performance 100,000 BTU output
  • Compact 24" width fits tight spaces
  • Durable stainless steel construction
Weight140 LBS
Height13.3 (H)
Width24 (W)
Depth29.3 (D)
Burner Qty4
Full Size Sheet Pan Capacity||
LegsWith Legs
Power TypeLiquid Propane
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerVulcan
StyleStandard
Weight140 LBS
Height13.3 (H)
Width24 (W)
Depth29.3 (D)
Burner Qty4
Full Size Sheet Pan Capacity||
LegsWith Legs
Power TypeLiquid Propane
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerVulcan
StyleStandard
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vulcan
Vulcan RCTWLBR-24 Towel Bar, for 24"
Vulcan V18SD Single-deck hi-shelf riser, non-overlapping, 18"
Vulcan FCTBRKT BP Enclosed box faucet bracket, add 3"
Vulcan VC55GD Convection Oven, LP, double-deck, 40"