Vulcan VCRH24-NG 24" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Hotplate - 100,000 BTU
SKU:
VCRH24-NG
MPN:
VCRH24-QS-PLATINUM
Commercial design services
Vulcan vcrh24-ng 24" stainless steel hotplate features four 25,000 BTU cast iron burners with lift-off heads and infinite controls for precise heat.
  • 4" adjustable legs for leveling
  • Removable crumb tray for cleaning
  • CSA and NSF certified for compliance
  • 24" stainless steel countertop
  • Infinite heat controls for cooking
  • Four 25,000 BTU cast iron burners
Weight140 LBS
Height13.3 (H)
Width24 (W)
Depth29.3 (D)
Burner Qty4
Full Size Sheet Pan Capacity||
LegsWith Legs
Power TypeNatural Gas
Top and Front FinishStainless Steel Front & Sides
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerVulcan
StyleStandard
Weight140 LBS
Height13.3 (H)
Width24 (W)
Depth29.3 (D)
Burner Qty4
Full Size Sheet Pan Capacity||
LegsWith Legs
Power TypeNatural Gas
Total BTU100,000 BTU
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerVulcan
StyleStandard
  • CSA Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Countertop Gas Range