Winco NGCB-48R-LP 48" Liquid Propane Countertop Spectrum Charbroiler - 140,000 BTU
Shop all Winco
SKU:
NGCB-48R-LP
MPN:
NGCB-48R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your cooking with the Winco NGCB-48R-LP 48" Liquid Propane Countertop Spectrum Charbroiler, offering 140,000 BTU of heat.
  • Flat or tilt cast iron grid options
  • Standing pilot ignition for reliability
  • CSA certified for safety and sanitation
  • High-performance 140,000 BTU output
  • Infinite control for precise cooking
  • Durable stainless steel construction
Weight273.37 LBS
Height15.5 (H)
Width48 (W)
Depth34.44 (D)
Depth (front - back)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiants, stainless steel
IgnitionStanding pilot
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerWinco
Dimensions51.18 33.46 19.29
Weight273.37 LBS
Height15.5 (H)
Width48 (W)
Depth34.44 (D)
Depth (front - back)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiants, stainless steel
IgnitionStanding pilot
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerWinco
Dimensions51.18 33.46 19.29
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"