Winco NGCB-48R-NG 48" Natural Gas Countertop Spectrum Charbroiler - 140,000 BTU
Shop all Winco
SKU:
NGCB-48R-NG
MPN:
NGCB-48R
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 4 hours for same day shipping
Commercial design services
  • Removable grease trays and trough
  • Reversible cast iron grates
  • CSA-certified for safety
  • 140,000 BTU grilling power
  • Stainless steel double-wall body
  • 48" countertop footprint
Weight273.37 LBS
Height15.5 (H)
Width48 (W)
Depth34.44 (D)
Depth (front - back)31" - 36"
Exterior FinishStainless Steel
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiants, stainless steel
IgnitionStanding pilot
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerWinco
Power TypeNatural Gas
Control TypeInfinite
Total BTU140,000 BTU
Dimensions51.18 33.46 19.29
Certifications
  • CSA Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"