Wolf ASA36-QS-COMMANDER-LP 36" W Stainless Steel Liquid Propane Countertop Gas Heavy Duty Griddle - 81,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
ASA36-QS-COMMANDER-LP
MPN:
ASA36-QS-COMMANDER
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Wolf ASA36-QS-COMMANDER-LP 36" griddle delivers 81,000 BTU across a 36" by 24" surface with a 1" steel plate and three thermostatically controlled burners.
  • 11-1/8" low profile with 4" adjustable legs
  • Stainless steel front and sides for durability
  • 36" countertop griddle with 1" steel plate
  • 81,000 BTU output for quick recovery
  • Three independent burners for zone cooking
Weight400 LBS
Height15.25 (H)
Width36 (W)
Depth31.5 (D)
ControlsThermostat / Solid State
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
Total BTU81,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerWolf
Weight400 LBS
Height15.25 (H)
Width36 (W)
Depth31.5 (D)
Plate Thickness1"
Total BTU81,000 BTU
ManufacturerWolf
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf