Wolf ASA36-QS-COMMANDER-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Gas Heavy Duty Griddle - 81,000 BTU
Shop all Wolf Griddles and Flat Top Grills
SKU:
ASA36-QS-COMMANDER-NG
MPN:
ASA36-QS-COMMANDER
Commercial design services
Transform your kitchen with the Wolf ASA36-QS-COMMANDER-NG, a 36" stainless steel natural gas countertop griddle that delivers 81,000 BTU of cooking power.
  • Includes 6-quart grease drawer
  • Thermostatic controls for precise temp
  • CSA and NSF certified for safety
  • Heavy-duty stainless steel
  • 1-inch thick polished griddle plate
  • 81,000 BTU cooking performance
Weight400 LBS
Height15.25 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU81,000 BTU
Griddle Plate FinishSmooth Steel
ManufacturerWolf
Weight400 LBS
Height15.25 (H)
Width36 (W)
Plate Thickness1"
Total BTU81,000 BTU
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Wolf
  • Wolf Griddles and Flat Top Grills
  • Wolf
Related products
picture
Advance Tabco TBS-3 47.38" W Stainless Steel Stationary Buffet Shelf With Breath Guard
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 93-82-40-24L 42" H x 72" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Hatco ES31-84 84" W x 18" D Stainless Steel Frame Self Service Single-Sided Flav-R-Shield ES31 Food Shield
Hatco UGAH-24 24" W Aluminum Single Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 750 Watts