Advance Tabco 19-18-1-ADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-1-ADA
MPN:
19-18-1-ADA
Commercial design services
For busy kitchens needing durable handwashing, the Advance Tabco 19-18-1-ADA wall-mounted sink features 16 gauge Type 304 stainless steel, a 15" bowl, and a 3-1/2" drain.
  • Punched backsplash with 8" OC faucet holes, no faucet included
  • ADA compliant with tubular supports
  • Includes 3-1/2" rear basket
  • Wall-mounted 16 gauge Type 304 stainless steel
  • 5" deep bowl with 16" work area
  • 40" W x 19.5" D for tight kitchens
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Utility Sink
Related products
picture
CTC 40-1210 7" x 7" Silver Silicone Square Pot Holder - Pack/4