Advance Tabco 19-18-120KV 120" W x 19.5" D x 28.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-120KV
MPN:
19-18-120KV
Commercial design services
Advance Tabco's 19-18-120KV 120" wall-mounted multiwash hand sink features 16 gauge type 304 stainless steel, 8" deep bowls, and a punched 8.5" backsplash with six faucet holes.
  • Includes basket drain and knee valve
  • 8-1/2" high backsplash
  • Tubular stainless steel wall supports, NSF Certified
  • 120" W x 19.5" D wall mount sink
  • Six single-faucet holes with spouts
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight215 LBS
Height28.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight215 LBS
Height28.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
  • Utility Sink