Advance Tabco 19-18-80-ADA-F 80" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-80-ADA-F
MPN:
19-18-80-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Tubular stainless supports ensure secure mounting
  • ADA compliant design supports accessibility
  • Wall-mounted 80" width optimizes handwash flow
  • Four wrist-blade faucets for multi-user access
  • 16 gauge 304 stainless steel for corrosion resistance
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight100 LBS
Height25.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Advance Tabco CRD-2BM 24" W x 21" D Open Cabinet Base 4" Splash Underbar Basics Drainboard
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CRLR-30 30" W 5 Steps Stainless Steel with 4" H Backsplash Underbar Basics Liquor Bottle Display Unit