Advance Tabco 19-FM-100FV 100" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-100FV
MPN:
19-FM-100FV
Commercial design services
Advance Tabco 19-FM-100FV multiwash hand sink features durable Type 304, 16 gauge stainless steel with a 100" width and 8" deep bowls for foodservice use.
  • Includes faucet, gooseneck spouts, and rear drain
  • 100" W x 19.5" D heavy 16 gauge stainless steel
  • Toe-operated push valve for hands-free use
  • Type 304 resists corrosion in busy kitchens
Weight250 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight250 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Yanco RO-4046 1 Oz. Rectangular Glazed Porcelain Rockeye Sauce Dish
Pro IconFree shipping
picture
Thunder Group PLTHTB008A 8 Oz. Amber Plastic Textured Finish Tumbler
Pro IconFree shipping
Omcan USA 43346 5.5 Qt. Aluminum Sauce Pan
Follett LLC SEDIMENTPREFILTER 4" W Replacement Pre-Filter Cartridge