Advance Tabco 19-FM-40KV 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-40KV
MPN:
19-FM-40KV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 19-FM-40KV multiwash hand sink measures 40" W x 19.5" D, made of 16 gauge Type 304 stainless steel with stable legs.
  • 8" deep bowl with basket drain reduces splash
  • Included faucet and gooseneck simplify setup
  • Freestanding 16-gauge Type 304 stainless steel
  • Multi-station design boosts handwashing
  • 40" W x 19.5" D footprint suits tight lines
Weight92 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight92 LBS
Height42.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum CB21GY Two 21" Gray Epoxy Antimicrobial Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DIRCP-3 3 Pans Stainless Steel Drop-In Refrigerated Cold Pan - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Advance Tabco HF-SS-3012M 30" D x 144" W 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Electrolux 653227 1.22 Stainless Steel Grating Disc
Omcan USA 80178 12 Qt. Clear Polycarbonate Round Food Storage Container
Matfer Bourgeat 020426 7" Stainless Steel Strainer